2 Eylül 2015 Çarşamba

Modern Tesettür?

Aslında böyle bir yazı yazma amacım yoktu. Sonra çağın hastalığı olan moda akımına kendini kaptırmış bir kaç arkadaşın konuşmasına denk gelince, kendimi tutamayıp burnumu soktum. Diyalogları burada paylaşmayacağım. Ama sohbet sonrasında bu yazıyı yazma gereği duydum.

Kıramadığımız, üstesinden gelemediğimiz önyargılarımız var. 
Hâlâ; çarşaflı hanımlara "ninja", açık hanımlara "o****" denilen bir toplumda yaşıyoruz.
Bir türlü aşamadık bunları.

O aşamadığımız iki şeyin ortasında bir yerlerde, kendimizce yeni bir akım başlattık. 
Adına "modern tesettür" dediğimiz yeni bir moda akımı.

Ayak bileklerinin sergilendiği daracık pantolonlar, beline kemerin takılarak gizlenmesi gereken uzuvların aksi şekilde sergilendiği gömlekler, örtünmesi gereken boynun ulu orta gösterişe çıkarılarak bağlanan şallar, hafif bir rüzgarda enseyi ortaya çıkaracak derece kısa bağlanan eşarplar.. Boya kutusuna düşmüş gibi yüze yapılan makyajlar.
Ve daha neler neler..

Farkında değiliz belki ama "moda" adı altında dinimizin gereği olan tesettürü, sadece onu da değil müslümanlığımızı pazarlıyorlar. Ve bu lanet çağda, güzel görünmek adına, birileri bizi beğensin diye, gösteriş için bu akıma kapılıp gidiyoruz. 

Açık giyinen hanımlardan daha çok dikkat çekiyoruz. Pis nefisli insanlar, moda akımına uyup da girdiğimiz o modern tesettürün içindeki bizlere daha keskin gözlerle bakıyor. 

Böyle konuşuyorum da, ben çok mu iyiyim bu konuda? Sanmıyorum. Ama olayın bilince olarak dikkat etmeye çalışıyorum. 

Çarşafı giymek ya da onu taşımak her yiğidin harcı değil. Ama ne giydiğine, nasıl giyindiğine dikkat etmek de çok zor olmasa gerek. 

Şu gerçeği de gözardı etmemek gerek: 
tek bir müslüman hanıma söylenen söz, bütün müslüman hanımlara söylenmiş gibidir.
Tıpkı dünyanın bütün müslümanları terörist olarak görmesi gibi.
Müslümanlar olarak; görünürde küçük ama etkisi büyük hatalar yapıyoruz ve bu sebeple dünyaya İslamı yanlış tanıtıyoruz.

Ve son söz olarak ben, İslamın gereği olan tesettürün özünü yitirmesine neden olan, tesettürü mutasyona uğratan bu akımdan iğreniyorum.  

Kalın sağlıcakla.