25 Aralık 2015 Cuma

Kadın vs.

Bu memlekette kadın olmanın ne kadar zor olduğunu bilmeyen kalmamıştır herhalde. 

Kadın cinayetlerine her gün bir yenisi eklenirken, hala kadına değer verildiğini söyleyen ya da düşünen varsa, şöyle bir geri dursun arkadaşım!


Şimdi benim burada değineceğim mevzu, kadına bakış açısının nasıl da iğrenç olduğuna dair olacak. Ve bu yazı 3 yıl önce eşinden boşanmış biri olan ben tarafından, gerçek örnekleriyle okuyucuya sunulacak. O 3 yılda eşinden boşanmış, yani dul bir kadının başına neler gelebilir, okuyalım:

Öncelikle, boşanmanın bir kadın için ne kadar zor bir karar olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü toplum algısına göre bir kadın eşinden asla boşanamaz, boşanırsa o kadından ahlaksız her şeyi beklenir. Toplumun gözünde o kadın aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilir. 

Mesela; siz sıradan bir arkadaşınızla (bu evlenmeden önce ve evliliğiniz sırasında görüştüğünüz okuldan, iş yerinden vs arkadaşınız olabilir), eski bir dostunuzla (bu bahsedilen arkadaş elbetteki erkek) görüşürseniz, hemen "ERKEKLERLE ORDA BURDA GÖRÜŞÜYOR!!" olur. Yaptığınız tek şey birer kahve içip dertleşmektir oysa ki. 

Mesela; eve geç gelirsiniz, ardından "KİM BİLİR NEREDEN GELİYOR!!" olur.

Elbette bunlar en basit ve toplumda en sık karşılaşılan örneklerden ikisidir. 

Şimdi sizin için, çok daha iğrenç kısmına getiriyorum konuyu: boşanmış bir kadının erkekler tarafından gördüğü muameleye.

Bir toplulukta (bu iş yeri olabilir, arkadaş ortamı olabilir, içinde bulunduğunuz herhangi bir topluluk işte.), dul olduğunuzu bilen bir erkek düşünün. Size şöyle bir cümle kuruyor:

"Nasıl olsa kız değilsin, yapsan kimse fark etmez." 

Oradaki "yapsan" sözcüğünün ne anlama geldiğini hepimiz anladık sanırım. Ardından gelecek olan teklifi de benim söylememe gerek yok. 

Dulsanız, iş yerinde patronunuz ya da iş arkadaşlarınız size özgürce sarkma hakkını kendilerinde bulurlar. Sözle rahatlıkla taciz edebilirler, hatta fırsatını bulduklarında bu elle tacize kadar varır. Ve siz şikayette bulunsanız, ilk söylenen şey "kadın kuyruk sallamazsa" olur.
Bu tarz olaylar da kolay kolay yakanızı bırakmaz. 

Bunlar sadece dulların başına gelen şeyler değildir elbette. Dışarı çıktığınız anda böyle tehlikelere açık durumdasınızdır. Ancak dediğim gibi, özellikle sizi tanıyan hayatınızda olan biteni bilen insanların arasında dulsanız durum diğer hemcinslerinize göre daha vahimdir. 

Yapabileceğiniz şeyler de bellidir; imkanınız varsa sizi tanımayan insanların olduğu bir yere gidersiniz ve kendinize sil baştan bir hayat kurarsınız ve geçmişinizi bir sır gibi saklı tutarsınız. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da kaba tabirle "arkanızı kollarsınız". Kendinizi önce Allah'a sonra kendinize emanet edersiniz. Eğer güçlüyseniz üstesinden gelebilirsiniz. Ama zayıfsanız zamanla psikolojik etkileri olur. 

Psikolojide bu durumlarda seyir edilen hastalıkların başında; TSSB yani Travma Sonrası Stres Bozukluğu hastalığı gelir ve inanın bana bu hastalık sizi çileden çıkarabilir. Özellikle de öncesinde daha büyük travmalar geçirdiyseniz, üstüne de böyle olaylar yaşıyorsanız... Bunun dışında Panik Atak, Panik Bozukluk, Depresyon gibi hastalıklar gelir ki.. Allah kimseye böyle hastalıklar vermesin. 

Demem o ki; hayat gerçekten zor ama bir kadın için çok daha zor. 
Allah yardımcımız olsun. 

4 yorum:

 1. Çok doğru söylemişsin. insanların ağzı ttorba değil ki büzesin. Kuzenim: "milletin dediğine göre yaşama, boşver konuşşsunlar" dedi geçende. Çünkü bu insanları susturmak güç. Kendi art niyetlerini bbaşkalarına yansıtmaktan başka bir işe yaramıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuzeninin dediğini yapmak bizimki gibi bir toplumda biraz zor canım. Öyle ya da böyle bir baskı oluyor maalesef.

   Sil
 2. bundan yaklaşık bi 25 yıl kadar önce teyzem boşandığında tanışmıştım kadın olmanın bu sıkıntısıyla.
  ve o zaman çocuk aklımla anlam verememiştim dul olmak nasıl bişeymiş ki böyle diye.
  yıl olmuş 2016 ve bir kadın hala 25 yıl önce yaşanan sıkıntıları yaşıyor.
  benim aklım hala almıyor.
  bekarken "bak seni kimse almaz"; evlenirsin "evli barklı kadının ne işi varmış"; boşanırsın "sen şimdi bir başınasın"la başlar tüm cümleler.
  kadın olmak ne zaman kolay oldu ki bu ülkede?
  merhaba bu arada, keyifsiz bir başlangıç oldu ama yeni takipçinizim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadın olmanın derdi asla bitmez canım ülkemde.

   Merhaba, hoş geldiniz. :)

   Sil