27 Kasım 2015 Cuma

Küçük Prens

Hepimiz artık şundan eminiz: Küçük Prens kitabını okumayanlar bile onun hakkında az çok fikir sahibi. Bu nedenle burada Küçük Prens hakkında bilgi vermeyeceğim. Ben başka şeyler yazacağım. 

Küçük Prens her ne kadar bir çocuk kitabı diye piyasaya sürülse de, aslında bir felsefe kitabıdır. Bunu okuyan büyüklerin anlaması çok zor olmasa gerek. Aslına bakılırsa; son bir kaç yıldır geliştirlen pazarlama teknikleri sayesinde Küçük Prens'in popülaritenin kurbanı olarak, (bence) tüm saflığını yitirdi. Şimdilerde instagram sağ olsun, önümüz arkamız sağımız solumuz Küçük Prens ile dolu. Tamamen bir marka oldu. Popüler olan şeylere karşı alerjim var benim, o yüzden Küçük Prens mevzusu üzüyor beni. 

Malumunuz, geçtiğimiz aylarda filmi vizyona girdi. Filminin yapılacağını aldığım ilk günü düşünüyorum da.. Küçük Prens severler olarak nasıl da heyecanlanmıştık. Filmi de sinemada izleme şansım oldu. (Bırakın da olsun. O kadar beklemişiz. :)) 

Ama şunu söyleyebilirim ki; tam bir hayalkırıklığıydı. Kitaba sadık kalıp, kitapta ne varsa o sunulmalıydı (bence) izleyiciye. Ama filmde bunun aksine farklı bir şey denenmişti.

Kitabın devamında Küçük Prens'e ve pilota ne olmuştu? 

Kitapta verilen felsefi mesaj, filmde izleyiciye sunulmuştu. Film küçük bir kızın hayallerden uzak büyüklerin amaçlarına uyarak, robot gibi yaşadığı hayatına, yan komşusu pilotla birlikte Küçük Prens hikayesinin girmesiyle başlıyor. Ve onun Küçük Prens'e ulaşma çabasıyla devam ediyor.

Spoilere girmek istemiyorum aslında ama girmek mecburiyetindeyim.


<SPOILER>
Küçük Prens gezegenine dönememiş ve içinde bulunduğu dünyanın kurbanı olmuştur. Kendi benliğini unutmuş, Küçük Prens olmaktan çıkmıştır. Kitaptaki diğer karakterler de kötü adamlara dönüşüyor. Mesela sürekli hesap yapan adam, kötü bir patrona dönüşüyor. Gökyüzündeki yıldızları bile toplatıyor. Kısacası, hepsi kapitalizmin kurbanı oluyor.
<SPOİLER>Bence Küçük Prens'i bizim hayallerimizdeki gibi bırakmalılardı. Bu yönünü göstererek neyi amaçladılar bilmiyorum. Belki de dünyanın gidişatını gözümüze sokmaya çalıştılar. Açıkçası araştırma gereği duymadım. Ama bu film kesinlikle olmadı. Umarım sadece kitaba sadık kalınarak yenisi çekilir, biz de izleriz.

1 yorum:

  1. Haklısınız. Bazı kitaplar, filmler, sosyal medyada fenomen oluyor fakat kimse onun özünü anlayamıyor. Malesef :(

    YanıtlaSil