27 Kasım 2015 Cuma

Elena Ferrante ve Napoli Romanları

Elena Ferrante ile tanışmam Zahide vasıtasıyla oldu. 
Yazarın "Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım" isimli kitabını o kadar övdü ki, okumamak olmazdı. 

Yazarın ismi Elena Ferrante olarak geçse de, aslında bu gerçek ismi değil. Yazar kimliğini saklama ihtiyacı duymuş (Nedenini niçinini bilmiyorum.). Napoli Romanları adı altında yayınlanan 4 kitabı (Türkiye'de henüz serinin sadece ilk 2 kitabı yayınlandı), aslında 1700 sayfadan oluşan tek bir kitapmış. Ama 4 parçaya bölünmüş. İyi de olmuş, çünkü bu şekilde okuma kolaylığı sağlanmış. 


Napoli Romanlarını bir bütün olarak düşünerek; konu Napoli'de geçiyor. Kitap bir kenar mahallede yaşayan şahıslar üzerine kurulu ve olaylardan çok kişisel problemler anlatılıyor. 
Yazarın çocukluk arkadaşının ortadan kaybolmasıyla başlıyor ve geçmişe dönerek çocukluklarından itibaren yaşanılan olayları, içsel bir savaşla okuyucuya aktarılıyor. O küçük kenar mahallede yaşanan şiddet, yoksulluk, para hırsı, dostluklar, aşklar, düşmanlar, iyiler ve kötüler.. Sanki orası dünyada bir yer değil, çok kullanılan bir tabirle ifade etmek gerekirse Tanrı'nın unuttuğu bir yer gibi.

Yazarın okuyucuya kendi hayat hikayesini sunduğu bu kitabın, okuyucuyu çileden çıkartacak kısımları yok değil. Lena'nın aptallığı, Lila'nın çirkefliği kısımları mesela. 

Ben yayınlanan iki kitabı da okudum. Kitaplar öyle bir yerde bitiyor ki, ister istemez diğer kitabı bir önce okumak istiyorsunuz. 

İlk kitap olan "Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım" çocukluktan lise dönemine kadar olan kısmı kapsıyor. İkinci kitap "Yeni Soyadının Hikayesi" liseden başlayıp üniversite, yani genç kızlık dönemini kapsıyor. Şimdi sırada "Gidenlerin ve Kalanların Hikayesi" ile "Kayıp Kızın Hikayesi" kitapları var. Tez zamanda yayınlanır umarım. :)

Bu arada, yazar ve romanları hakkında şöyle güzel bir yazı var, okumak isterseniz. :)

Not: Resim alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder