3 Ocak 2015 Cumartesi

2014'te Hangi Kore Dizilerini İzledim?

Çoook uzun zamandır Kore dizileri izlemiyordum. Ama yılın son çeyreğinde işsiz kalınca depar attım. Son 3 yılın acısını çıkardım sanırım. Aslına bakılırsa, Kore dizi fanlarını düşününce benimki çok sayılmaz. Hatta hiç sayılır. :P

Dizilerin konusunu ben anlatmayacağım. Onun için Sevgili Nabrut'un bloguna yönlendireceğim. Ben sadece ne izlemişim, ne kadar beğenmişim onu paylaşmak istiyorum.

Normalde dizilerin sonunu getirip bitiremem. Sonuna kadar izlediğim çok nadir görülen bir şeydir. Kore dizilerinin en güzel yanı bir çoğunun 16-24 bölümden oluşması olmasına rağmen, son 2 bölüm kala bıraktığım çok olmuştur. Halbuki 2 saat daha izlesem dizinin finalini göreceğim. Ama işte.. :)

Neyse. İşte benim 2014'te izlediğim (tamamını izleyip finalini gördüğüm) Kore dizilerim:Hem komik hem de hüzünlüydü. Boşanan çiftin yeniden bir araya gelişini, kadının eski kocasını yeniden elde etme savaşını romantik komediyle anlatan dizide sırlar ortaya çıktıkça şaşırtmıştı. Joo Sang Wook hem sevimli hem de cool koca rolüne çok yakışmıştı. :)Kore dizi piyasasında çıkmış en iyi iki diziden biriydi diyebilirim. Çok fazla dizi kültürüm yok ama bu dizi bence Kore dizi piyasasının efsanesi oldu. Secret Garden'dan sonra beni her şeyiyle etkileyen başka bir dizi olmamıştı. Kadın bir psikolog ile şizofren bir yazar arasındaki aşkı anlatması dizinin çekiciliğini artırıyor. Sadece aşkı değil, aile ve arkadaşlık ilişkilerini, kişisel psikolojik problemlerin de işlenmesi artı puan kazandırıyor. Dizinin oyuncuları, konusu, müzikleri ve hatta finali.. Hepsi çok güzeldi. Normalde hiç Kore dizisi izlemeyen kişilere bile önerebilirim. O derece. :)
İlk bölümünden son bölümüne kadar salya sümük ağladığım, ciğerlerimin parçalandığı bir diziydi desem, abartmış olmam sanırım. Ağlamaya çok meraklıysanız, gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz. Ama şunu belirtmeliyim ki, beni bu dizide en çok etkileyen yan roldeki Yoo Seung Ho oldu. Kimse kusura bakmasın ama kötü adam gibi görünse de dizideki en acınası rol onunkiydi. Diziye başlama sebebim de, sonuna kadar dayanıp bitirebilme sebebim de oydu. Yoo Chun değil yani. :P 


Hayaletleri gören bir kadın ve o korktuğu hayaletleri görmesini engelleyen bir adamın aşkını anlatan romantik komedi. Keyifle izlediğimi belirtmek isterim. So Ji Sub'ı sevmeyenler eminim izledikten sonra fikirleri az da olsa :p değişecektir. :)İzlerken gülmekten gözümden yaş getiren son zamanların en iyi fantastik komedi dizisiydi. Tam romantik bir sahne oluyor, ağlama noktasına geliniyor, sonra bir şey oluyor ve o ağlama modundan eser kalmıyor, kahkahalarla güldürüyor. Gülmeye ihtiyacınız varsa tavsiye edebilirim. :)


Öncelikle hemen söyleyeyim bu 51 bölümden oluşan bir tarihi dizi ve Queen Seon Deok (Muhteşem Kraliçe)'den sonra izlediğim en iyi strateji ağırlıklı tarihi diziydi. Ama elbetteki aşkla işlenmiş bir tarihi diziydi. Bu kadar çok bölümü olan bir diziye başlamak cesaret istese de, tarihi dizilerde bunu göze almak gerekiyor. Başrolde Ha Ji Won olması bu diziyi seçmemde etkili oldu. Çünkü belli etmesem de bende Teacyeon (2PM) gibi o kadının hayranıyım. :P 51 bölüm olması gözünü korkutmasın, su gibi akıp gidiyor dizi. Dizilerde yakışıklı birilerini arayanlar için Ji Chang Wook var. Ama benim Ha Ji Won'dan sonra dizideki favorim Tal Tal rolündeki Jin Yi Han'dı. Adamın tipine değil, rolüne hayran olduğumu da belirteyim. Çünkü stratejilerin, taktiklerin hemen hemen hepsi Ha Ji Won ile Jin Yi Han'ın karakterlerinden çıktı. Çünkü dizide biri kraliçe diğeri ise onu eğiten öğretmeniydi. Ve bu ilginç ve bilgili diyaloglar dinlememize sebep oldu. Queen Seon Duk'daki Mishil ve Deokman'ı izler gibi oldum bazı bölümlerde. Ben severim böyle şeyleri diyorsanız, gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. :) Unutmadan, dizinin müzikleri de enfesti ve Ha Ji Won'u savaş sanatlarıyla izlemek büyük zevkti. ;)


Şimdilerde de izlediğim 2 dizi var. Hala devam ettiği için altyazılar geldikçe izliyorum. Ama sonuna kadar izleyebilir miyim emin değilim. :)

Bunlardan biri Pride and Prejudice diğeri de Pinocchio . Merak edenler için Pride and Prejudice dizisinin Jane Austen'in kitabıyla hiçbir alakası yok. Dizi savcılarla ilgili, Pinocchio ise muhabirlerle ilgili. Daha önce olmayı hayal ettiğim iki meslekle ilgili yani. :P

Böyle işte.. :)

2 yorum:

 1. iyi ki şu jane austenla alakası yok bilgisini vermişsin :)
  içlerinde izlemediklerim var ama izleyip bayıldıklarım da var.
  ve listemde olan da ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. P&P herkes aynı yanılgıya düştü sanırım. Ama dizi yayına başlayınca bir çoğu için hayal kırıklığı oldu. Ben hala son bölümünü izlemedim mesela. :)

   Sil