30 Kasım 2013 Cumartesi

Sibel Eraslan - Çöl Deniz / Hz. Hatice

Bu okuduğum Sibel Hanım'ın 3. kitabı oluyor. Okuduğum ilk iki kitabından çok memnun kalmıştım. Bu kitap da çok güzeldi ancak bazı kısımlarda fazla uzatmıştı. O nedenle bazen sıkılarak okuduğumu belirtmek isterim.

Kitabın konusu adından da anlaşılacağı üzere, Peygamber Efendimiz'in ilk hanımı olan Hz. Hatice'nin hayatını anlatıyor. Son Elçi'nin hayatına girmesinden önce ve sonra, Hatice'nin halleri. Peygamber Efendimiz'e nasıl destek oldu.. Aynı zamanda Son Elçi de konu ediliyor. Elbette romansı tadıyla... 
Mevzu Peygamber eşi olunca insan daha bir merakla okuyor. 
Elbette hepimiz Hz. Hatice'nin nasıl biri olduğunu az çok biliyoruz. 
Ama bunu roman gibi okumak farklı bir tat veriyor. 
İlginçtir; kitap Hz. Hatice'yi anlatıyor ancak ben Peygamber Efendimiz'le olan kısımları okumayı daha çok sevdim. Hatta o kısımları heyecanla okudum..


~*~
Sabır, sadece zorluklara tahammül etmek değildir. Sabır, gücümüz yettiği halde zalim olmamaktır.
*
Cesaret korkmamak değildir. Cesaret, korktuğu halde bile yerinde sabırla durmaya devam etmektir.
*
Allahi Gayur'dur. Kalpleri kırık sever. Orada kendisinden başkasının isminin yazılı olmasını sevmez.
*
Namaz, onların hiç yanılmaz kalp saatidir. Saatlerini Rablerine ayarlamış kullara ne mutlu!
*
Onlar namaz kıldılar..
Namaz ise onları kul kıldı..
*
Bir kadının konuşmasından değil, susmasından korkulur. Çünkü susan her kadının içinde dikkatle çalışan bir kum saati işler. Elindeki kum saatini her alt üst edişinde o kadın, gelmiş geçmiş hayatını sabırla gözden geçirir. Her bir kum tanesi, nice acılı dakikanın bilge bir öğretmeni gibi, o kadına yoldaşlık eder. Susan kadın, içindeki kum saatiyle konuşur. Orada, kendinden önceki nice kadının hayat öğretileri durur. Susmak, kadın için eylemsizlik değil, tam tersine bir sivil itaatsizlik eylemidir. Zira susan kadın, birazdan konuşmaya ve değiştirmeye başlayacaktır.
*


2 yorum:

  1. esselamu aleykum kitabi henüz okumadim okuyacagim kesinlikle fakat önümüzdeki hafta Hz. Hatice ile ilgili bir siire ihtiyacim var kesinlikle bu kitaptan bir parca alinabilecegini düsünüyorum fakat yurtdisinda oldugumdan kitabin biranevvel elime gecmei cok zor. rica etsem begendiginizin en güzel bir kismi paylasirmisiniz tesekkürederimmm

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ve aleykum selam :) Elbette size yardımcı olmaya çalışırım. Yalnız kitaba tekrar bir göz atmam lazım. my_life_elf@hotmail.com adresinden bana ulaşırsanız daha kolay olacaktır.

      Sil